Umí Arsene Wenger nakládat s financemi?
Spousta lidí, ať fanoušků Arsenalu, či jiných, odsuzuje Arsena Wengera, že nikdy do týmu nepřivede posily, které by tým potřeboval. Že si nechá projít ty nejlepší mezi prsty (viz. Cristiano Ronaldo nebo Zlatan Ibrahimovič). Že prodává klíčové hráče a podobně.
Za prvé je potřeba říci, že Arsene nemá zdaleka takové finanční prostředky, jako jeho konkurenti na přestupovém trhu. Nemůže proto jen tak vytáhnout z kapsy přes 80 milionů euro a koupit si ty nejlepší fotbalisty. Také právě proto vždy, když má možnost prodat někoho výhodně nebo možnost prodat někoho kdo je v týmu nespokojen, je jedno, či má v týmu klíčovou roli (viz. Robin van Persie, Cesc Fabregas aj.) nebo leští lavičku (viz Lukas Fabianski, Abou Diaby aj.). Musí prodávat, protože potřebuje peníze. Zároveň se během jeho působení stěhoval Arsenal z Highbury na nový stadión, jehož výstavba taky něco stála. Až v posledních letech se mu dostalo větších finančních prostředků a proto si mohl dovolit posílit kádr o hvězdy tipu Mesut Özil nebo Alexis Sanchez. Ale podívejme se teď na posily během posledních let, abychom se přesvědčili, že Arsene umí s penězi nakládat perfektně.
LÉTO 2012
Olivier Giroud, do týmu přišel v létě 2012, jako nejlepší střelec francouzské ligy s 21 góly a i když nebylo jisté, zda se chytí, dostával od trenéra Wengera kopu šancí.
Teď je Olivier jasná jednička v útoku, jeden z nejlepších útočníků hrajících v Anglii a nevím, kdo by ho měl v týmu kanonýrů nahradit.
Santi Cazorla, přišel jako průměrný záložník španělské ligy v roce 2012 a už během své první sezóny v dresu gunners dostával prostor a prožil neskutečný boom. S ním dostala hra Arsenalu hned nový rozměr. Přesně Cazorla dodal hře to, co hra ztratila s odchodem Fabregase.
Momentálně si bez něj asi nelze představit zálohu Arsenalu.
LÉTO 2013
Mesut Özil přišel v létě 2013 z Realu Madrid za největší sumu v historii AFC, 50 milionů eur. V Madridu byl tahounem zálohy a motorem celého týmu, proto způsobilo dost poprask, že ho vedení bílého baletu pustilo do Anglie. Už na první zápas ve kterém hrál, přišly na Emirates stadium stovky gooners v jeho dresu. Na ostrovech se adaptoval neskutečně rychle a už během první sezóny se zařadil mezi elitu Premier League.
V aktuální sezóně trhl pár rekordů např. v počtu zápasů v řadě, ve kterých dokázal nahrát na gól. A má slušně našlápnuto i na rekord v počtu asistencí za sezónu. Rekord drží Thiery Henry s 20 gólovými nahrávkami. Mesut jich má v
půlce sezóny 16!
LEDEN 2014
Kim Källström. Sice do Arsenalu přišel jen na půlroční hostování, ale i tak Arsenalu výrazně pomohl v semifinále FA Cupu v sezóně 13/14, kdy gunners nakonec pohár vyhráli. Do hry se dostal jen párkrát, protože se hned při svém prvním tréninku s týmem zranil, ale vždy když se na hřišti objevil, hra najednou ožila. Kim dodával hře šmrnc a předváděný fotbal byl hned na vyšší úrovni. Podle mého názoru tenhle chlapík nebyl vůbec marný, ba naopak. Dívat se na hru Arsenalu bylo hned příjemnější. On byl typem hráče, řekl bych až nápadně podobný Rosickému. Proto je podle mě škoda, že nehrál víc. Stejně je to ale + mezi Wengerovými nákupy, sice na půl roku, ale ani v něm se Profesor nezmýlil.
LÉTO 2014
David Ospina přišel v létě 2014 po mistrovství světa v Brazílii, kde hrál opravdu perfektně, a jako většině kanonýrů (ať současných, či budoucích) se mu turnaj povedl. V Nice mu zrovna skončila smlouva a tak ho Wenger přivedl jako volného hráče. Ospina ze začátku zastal roli odchozího Fabianského. Většinou seděl mezi náhradníky a chytal jen pohárové zápasy. Jak by to s ním asi bylo, kdyby Wojciech Szczesny neudělal několik kiksů během novoročního utkání v roce 2015, po kterém si ve sprše dokonce zapálil, což dopálilo trenéra a Wojta tak byl odsunutý na lavičku. Šanci tedy dostal David a chytil se jí tak, že v bráně vydržel jako jednička do příchodu Petra Čecha. Zařadil se rychle mezi nejlepší gólmany ligy a Arsenalu pomohl k obhájení FA Cupu.
Mathieu Debuchy byl už delší dobu Wengerův oblíbenec a po vydařeném šampionátu v Brazílii po něm Arsene konečně sáhl. Mathieu se rychle adaptoval na pravý kraj obrany vedle krajana Koscielného. Jak už to ale u hráčů Arsenalu bývá, i Debuchyho stihlo zranění. Proto ho na postu pravého beka musel nahradit Hector Bellerin, který ho vyřadil ze základní sestavy už navždy. Mathieu měl na začátku sezóny 14/15 dobrou formu, ale po zranění už jeho kvalita nikdy nedosáhla takové úrovně. Když v tomto roce občas zaskočil místo Hectora, zahrál většinou tragicky. I přesto to ale byl dobrý nákup. Akorát si ho jako oběť vybral "duch zranění", který kazí angažmá v Arsenalu mj. i českému legionáři Rosickému.
Danny Welbeck přišel jako nechtěný z Manchesteru United. Poté co Arsene prodal Nicklase Bendtnera do Wolfsburgu, chyběl týmu druhý útočník, který by zaskakoval, kdyby se Giroud zranil, nebo aby si Oli mohl odpočinout. Danny se moc nedostával do hry, ale jednou, a to si ještě živě pamatuju, protože na to nejde zapomenout, dostal šanci ve čtvrtfinále FA Cupu proti Rudým ďáblům a dal vítězný gól na 2:1 na Old Trafford. Krásné zpracování, klička kolem de Gey a perfektní zakončení. Nebo třeba hattrick v Lize mistrů proti Galatasaray, to byla krása. Bohužel teď tohoto rychlíka trápí zranění a tak se během tohoto roku Wenger spoléhá spíše na Thea Walcotta, jakožto hroťáka číslo 2.
Calum Chambers přišel jako junior ze Southamptonu, který během tohoto přestupového období rozprodal téměř celý kádr. Občas zaskakoval kdekoliv v obraně a lepil tak díry po zraněných hráčích. Ani přesto, že dostával šancí hodně, nikdy se nevyšvihl na takovou úroveň jako zbytek obrany. Většinou zaostával o krok za ostatními a nebyl nijak výrazný. Byl to nákup, který bych na stupnici 1-10 hodnotil 3. Ale přeci jen, je ještě mladý. Když ho Arsene pošle někam na hostování aby hrál, možná to někam dotáhne. Podobnou cestou šel i Joel Campbell, který občas nastoupí a je většinou mezi nejaktivnějšími na place.
Alexis přišel , stejně jako předešlí tři, po mistrovství světa. Z Barcelony ho pustili za 35 milionů liber a teď bych vám mohl říct, že prodělali. To na jakou úroveň se dostal už během první sezóny v dresu gunners, a jakým způsobem, je prostě neuvěřitelné. V Barceloně seděl se dostával do hry často a to co na hřišti předváděl bylo neskutečné. Wenger prozřel a poznal, že právě tohle potřebujeme. Je pravda, že kdyby zůstal v Katalánsku, asi by se nikdy nedostal mezi elitní světové útočníky, protože by se pravděpodobně nedostal do sestavy přes trio MSN. V Anglii se adaptoval až překvapivě rychle a ve svém prvním zápase za kanonýry předvedl neuvěřitelný výkon, když pomohl vyhrát Community Shield. Rychle se chytl s Mesutem Özilem, Olivierem Giroudem i Santim Cazorlou a během sezony 14/15 bylo tohle kvarteto postrachem každé obrany. Po sezóně byl jednoznačně zvolen nejlepším hráčem Arsenalu, protože odmakal neuvěřitelný kus práce. Mimo jiné právě proto mu dal Arsene v létě měsíční volno na odpočinek aby byl fit do nové sezóny. Do té vkročil Alexis i Arsenal výborně, ovšem ani Alexis se nevyhnul zraněním a proto se momentálně musí Wenger obejít bez něj. I bez něj ale Arsenal dál válí a porazil mj. i Manchester City. Až se Alexis vrátí, Arsenal bude určitě těžkým soupeřem i pro Barcelonu, se kterou se potká v osmifinále Ligy mistrů.
LEDEN 2015
Gabriel Paulista přišel jako, pro gooners, téměř neznámý obránce z Villarealu a docela rychle se adaptoval. Zvlášť se mu povedl zápas s Evertonem, který byl jedním z jeho prvních v červeno bílém dresu. Teď Gabriel zaskakuje v obraně a sem tam si zahraje místo Mertesackera nebo Koscielného. Já bych ale radši viděl stoperskou dvojici ve složení Gabriel-Koscielny než Mertesacker-Koscielny, už několikrát ukázali, že jim to spolu jde a Per má už, při vší úctě, svá nejlepší léta za sebou.
LÉTO 2015
Petr Čech přišel jako jeden z mála během tohoto léta a okamžitě dostal roli jedničky. Aniž by chytal jediný zápas, vyhnal z týmu Szczesného, který tak musel na hostování do Říma. Petr si rychle porozuměl s obranou a v dresu Arsenalu se mu podařilo překonat rekord Davida Jamese v počtu vychytaných nul v PL. Tady podle mě Chelsea udělala velkou chybu, protože jen co se zranil belgičan Curtois Chelsea začala padat tabulkou dolů. Begovič nebyl na tohle připravený a proto mohl odchod Čecha bývalého trenéra Mourinha hodně mrzet. V Arsenalu během pár prázdninových týdnů získal tři trofeje - Emirates cup, Barclays Asia trophy a FA Community Shield, ve kterém vychytal čisté konto právě proti Blues. Sic je starý, myslím že v Arsenalu ještě pár let vydrží, tohle byl jeden z nejlepších Wengerových nákupů.
Jeff Reine Adelaide přišel spolu s Yassinem Fortunem z Francie za 4 miliony liber. Fortune okamžitě zamířil do juniorky a zatím se do A-týmu nedostal. Jeff dostal pár šancí a nepohořel. Hodně běhá, snaží se a hraje podobným stylem, jak výše zmíněný Joel Campbell.
LEDEN 2016?
Mohamed El Nenny? Málokterý gooner tohoto egyptského defenzivního záložníka zná, ale já osobně myslím, že právě on by se nám setsakra hodil. Ve dvojici s Coquelinem si ho dokážu živě představit. V defenzívě precizní a nebojí se jít do útoku. Po sezóně by měli klub opustit, na jeho postu hrající, Flamini s Artetou, takže by měl Mohamed hned víc prostoru. Věřím, že pokud vážně přijde, do týmu krásně zapadne a bude pro nás perfektní posilou.
Shrnuto podtrženo, tak špatně vyšel jen Calum, který toho má ale ještě hodně před sebou, takže se možná ještě dobrých výkonů dočkáme.
Tak co, pořád máte pocit, že Arsene Wenger neumí nakupovat?
Komentáře
Přehled komentářů
No to jo ale zase máme hrozně úzký kádr a to vede taky k velké marodce. Já si myslim, že kdyby Arséne nakoupil více kvalitních hráčů (nemusí to být hvězdy) za normální peníze tak by to ostatním hráčům ulevilo a možná by jsme se už konečně dočkali toho titulu, protože tuhle sezónu to určitě nebude
Arsene
(Tomáš Alexandruk, 31. 12. 2015 9:24)Ja jsem vždycky říkal že Arsene ví co dělá!:)<3
...
(Ovce, 7. 2. 2016 13:57)